Давиденко (Давидьон) Андрій Андрійович

Повернутись

Творчості є місце скрізь.
Вона не регламентована в часі й не може
здійснюватись за розпорядженням зверху.
Творчість скоріше йде від самої людини.
Це не просто діяльність, а стиль життя.



АндріЙ Давиденко



Давиденко (Давидьон) Андрій Андрійович народився 9 липня 1950 р. в с. Топчіївці Чернігівського району Чернігівської області. Після закінчення Красилівської середньої школи Козелецького району вступив на фізико-математичний факультет Чернігівського педагогічного університету ім.Т.Г.Шевченка. Одержавши педагогічну освіту, працював у школі, яка дала йому путівку в життя. Викладав фізику та астрономію. Потім була служба у Збройних Силах бувшого Радянського Союзу (9 років). Після звільнення в запас Андрій Андрійович продовжив педагогічну діяльність. Працював у декількох школах м. Чернігова. У 1989 році став переможцем І-го Всеукраїнського методичного фестивалю «Урок фізики – 89» (м. Полтава), а в 1991 році одержав перемогу на ІІ-му Всесоюзному методичному фестивалі «Урок фізики – 91» (м. Дубна Московської області). Проведений ним урок увійшов до шести «чудо-уроків» даного фестивалю. В цей час він захистив кандидатську дисертацію з проблеми використання у процесі навчання фізики експериментальних задач. У 1990 році переведений на роботу в Чернігівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. З 1992 року Андрій Андрійович став завідувати кафедрою природничо-математичних дисциплін цього інституту. Викладає фізику та методику її навчання на курсах підвищення кваліфікації учителів. Систематично проводить авторські курси „Методика розвитку творчих здібностей учнів” для учителів фізики України та Білорусі. За сумісництвом викладає спецкурс з фізики у Чернігівському ліцеї № 15, біофізику в Чернігівській філії Харківського фармацевтичного університеті та комп’ютерну графіку в Чернігівській філії Київського Славістичного університету.

Давиденко А. А. є членом журі Всеукраїнської олімпіади юних фізиків та Всеукраїнського турніру юних фізиків. У 1997 році його було обрано президентом Чернігівського територіального відділення Малої академії наук України. В тому ж році відділення набуло офіційного статусу територіального.

Як розпочалась творча та науково-дослідницька діяльність Андрія Андрійовича, сказати важко. Творчість, як він вважає, може розвинутись лише на основі успадкованих задатків. За це він вдячний своїм батькам. В дитинстві, як згадується, все починалося зі створення оригінальних машинок та літачків. Згодом – захоплення модною на той час радіотехнікою: приймачами та передавачами, пристроями телемеханіки. У 21 рік ним було створено електронний прилад для повірки градуювання дозиметричних приладів без внесення їх датчиків в зону іонізуючого випромінювання, зокрема використовуваних до цього часу приладів типу ДП-5. Розробка привернула увагу фахівців Міністерства оборони СРСР, і її автор став наймолодшим учасником з’їзду винахідників…


З особливим інтересом пригадуються часи роботи у гуртках винахідників у школах. Саме там технічна і педагогічна творчість злились воєдино, що породило розробку нових приладів, створення нових методик. Так, у 1991 році в Чернігові на основі досвіду Давиденка А. А. було проведено Всесоюзний семінар з проблеми розвитку творчих здібностей учнів у процесі навчання фізики. Знання з науково-технічної творчості та науково-дослідницької діяльності знадобилось і тоді, коли необхідно було очолити територіальне відділення МАН України. Кваліфіковані консультації, які надає Андрій Андрійович учителям та їх учням, дозволяють досягнути відчутних результатів. Він із задоволенням здійснює наукове керівництво науково-дослідницькими роботами учнів. Під його безпосереднім науковим керівництвом були виконані роботи, автори яких стали призерами ІІІ-го етапу Всеукраїнського конкурсу-захистів науково-дослідницьких робіт (Олег Малиновський, Максим Бондаренко, Григорій Джевага, Едуард Оробей, Дмитро Пазюра, Олександр Жигінас, Віталій Петренко, Павло Давиденко, Павло Гречушкін та ін.).

У 1998 році за ініціативи Давиденка А. А. Міністерством освіти України було започатковано щорічне проведення Всеукраїнського турніру юних винахідників і раціоналізаторів (базова дисципліна фізика). У 2006 році також ним був ініційований Всеукраїнський конкурс юних дослідників та винахідників «Едісони ХХІ століття». В обох масових позаурочних заходах беруть участь не лише учні України, а й Росії та Білорусі. У 2002 році ЮНЕСКО визнала Всеукраїнський турнір юних винахідників і раціоналізаторів як такий масовий захід, що перевершив кращі світові аналоги.

Андрій Андрійович є членом журі Всеукраїнських олімпіад юних фізиків та Всеукраїнських турнірів юних фізиків. Також він є членом редколегії журналу «Винахідник і раціоналізатор».

У 2007 році Давиденко А.А. захистив докторську дисертацію на тему «Теоретичні та методичні засади розвитку творчих здібностей учнів у процесі навчання фізики». Ним опубліковано понад 160 наукових та науково-методичних робіт. Серед них монографія «Методика розвитку творчих здібностей учнів у процесі навчання фізики», методичні посібники «Изобретательские задачи в школьном курсе физики», «Экспериментальные задачи по физике и методы их решения: Учеб. пособие» (видано в Росії у співавторстві з Атаманченком А. К.), «Експериментальні задачі з фізики для 7-9 класів» та ін. Переважна більшість його статей опублікована у фахових журналах та наукових збірниках, які видаються в Глазові, Житомирі, Кіровограді, Києві, Мінську, Могильові, Москві, Одесі, Рівному, Санкт-Петербурзі, Таганрозі, Умані, Харкові, Херсоні, Чернівцях та ін.

Андрій Андрійович має аспірантів в Україні та Білорусі (в Гомельському державному університеті ім. Франциска Скорини). Його досвід і наукові знання плідно проростають у працях молодих талановитих науковців-новаторів.

Як каже Андрій Андрійович, йому поталанило з тим, що його хобі співпало з науковою та навчальною роботою, а може й навпаки, – робота співпала з хобі. Проте цьому ніяк не заважає, а часом допомагає серйозне захоплення фотографією, психологією (за другим дипломом він психолог). Фотографія, музика (грає на баяні) та поезія дозволяють, за його висловлюванням, тримати голову рівно, адже вони займають праву півкулю його мозку. А до 30-ти ще був спорт… Зараз же рухатись доводиться, в основному, біля власних бджіл. Їх у нього близько мільйона… Це його друзі, у яких багато чому можна навчитись.

На питання щодо планів на майбутнє Андрій Андрійович відповів: «Був би щасливим, якби зумів написати для дітей таку книгу, яка б стала настільною і цікавою для кожної маленької творчої особистості». Зараз він завершує роботу над книгами «Наукові дослідження» та «Винахідницька діяльність людини». Не виключено, що назва останньої буде змінена на «Секрети творчості». А ще готується до тиражування диск зі знімками фізичних явищ у природі.

Для творчості межі не існують…

Опитування

Вітаємо!

foto
Вітаємо переможців ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів МАН України!
Адреси розташування веб-сайтів:

Волинське територіальне відділення МАН

Рівненське територіальне відділення МАН

Житомирське територіальне відділення МАН

Київське обласне територіальне відділення МАН

Київське територіальне відділення МАН

Чернігівське територіальне відділення МАН

Сумське територіальне відділення МАН

Львівське територіальне відділення МАН

Тернопільске територіальне відділення МАН

Хмельницьке територіальне відділення МАН

Вінницьке територіальне відділення МАН

Черкаське територіальне відділення МАН

Полтавське територіальне відділення МАН

Харківське територіальне відділення МАН

Луганське територіальне відділення МАН

Закарпатське територіальне відділення МАН

Івано-Франківське територіальне відділення МАН

Чернівецьке територіальне відділення МАН

Кіровоградське територіальне відділення МАН

Дніпропетровське територіальне відділення МАН

Миколаївське територіальне відділення МАН

Запорізьке територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН

Севастопольське територіальне відділення МАН Київське територіальне відділення МАН Івано-Франківське територіальне відділення МАН